• Cover
  • Cover2
  • Cover3

  • Small1
  • Small2

ראיון פתיחת עונה עם המאמן מתן חרוש

מאת: אסף ברגר

מתן חרוש מאמן הפועל רמת גן-גבעתיים מספר לקראת העונה הבאה, על הציפיות מהקבוצה, תפיסת עולמו והמעבר כמאמן ראשי לליגה הלאומית. לחרוש ניסיון רב בליגת העל ושימש כעוזר מאמן בהפועל ירושלים למספר שנים כולל זכיה באליפות המדינה ובשני גביעים, כמו כן שימש עוזר לשרון דרוקר באריס סלוניקי ואוראל גרייט הרוסית, עם האחרונה גם זכה בצ'אלנג' קאפ, שימש כמאמן ראשי לשתי תקופות קצרות בליגת העל בבני הרצליה ובמכבי ראשל"צ, אימן גם בנבחרות הנוער והעתודה של ישראל ובשנתיים האחרונות שימש כעוזר מאמן הפועל ירושלים תחת דני פרנקו.

 

ראשית – מה הציפיות שלך מהקבוצה? לאן הפועל רמת גן-גבעתיים מכוונת העונה? הציפייה שלי היא לבנות קבוצה לוחמת ומלוכדת שתייצג את רוח הקהל ורוח המועדון. קבוצה שכל משחק תביא איתה הרבה התלהבות, לחימה וגאוות יחידה. לקחת חבורה של שחקנים ולהפוך אותם מיחידים לקבוצה זה תהליך וזה המטרה העיקרית שלי, זה משהו שמתחיל מהאימון הראשון ועליו אני אשים דגש. זו ליגה ארוכה עם הרבה עליות וירידות ואני מודע לזה שלא משנה אם אתה הפועל ר״ג/גבעתיים או קבוצת יורוליג, לא כל ערב הזריקות יכנסו והשחקנים יהיו במיטבם בהתקפה, אבל חשוב לי שגם במצב כזה נדע להביא רוח לחימה ונדע לתת לאוהדים תחושה ״שהשארנו״ הכל על המגרש.

 

ברוב הקריירה שימשת כעוזר מאמן ואימנת לשתי תקופות קצרות קבוצות בוגרים בליגת העל, איך אתה רואה את השוני בתפקידים? מה אתה לוקח איתך מהניסיון כמאמן ראשי ומה יהיה שונה הפעם? השנה הראשונה שלי כחלק מצוות מקצועי בבוגרים היה ב2003 בעונת היול"ב של ירושלים, לפני כן עבדתי כמאמן ראשי במחלקת הנוער של הפועל ירושלים. לשמחתי יצא לי להיות עוזר מאמן של מאמנים מובילים ולעבוד גם בחו״ל וגם בארץ ולמדתי הרבה מכולם. תפקיד עוזר המאמן מגוון ומשתנה ממועדון למועדון, יש משמעות שונה לתפקיד כאשר משחקים בשתי מסגרות ולדוגמא תפקיד עוזר המאמן בירושלים טומן בחובו אחריות שונה מאשר עוזר מאמן במועדון אחר. בפעמיים שבהם הייתי מאמן ראשי בליגת העל למדתי המון, לדוגמא בהרצליה הגעתי לקראת סוף השנה בשביל לעזור למועדון להישאר ליגה ואין ספק שזה משהו שעוזר למאמן להתפתח, להתמודד עם קשיים ועם לחץ ולדעת להסתגל למצב נתון ולשמחתי גם נשארנו בליגה. בראשון לציון הגעתי לקבוצה שלא אני בניתי בסיטואציה פחות טובה, כשהיה ידוע מראש שיש לא מעט בעיות וגם מזה לומדים. אין ספק שבסופו של יום ההבדל המשמעותי בין שני התפקידים הוא האחריות, כמאמן ראשי האחריות על מה שקורה בקבוצה היא באחריותך, לעומת עוזר מאמן שגם הוא חלק מהצוות ונושא גם הוא בחלק מהאחריות, אבל הוא עדיין אינו הסמכות המקצועית העליונה. אני שמח שהשנה יש לי אפשרות להשתמש בניסיון שצברתי ולבנות קבוצה מההתחלה ועד הסוף ולהנחיל את השיטה ואת הדרך שאני מאמין בה.

 

הקבוצה היא קבוצת אוהדים והחיבור של האוהדים לקבוצה כנראה שונה ממה שאתה רגיל אליו, מה הציפיות שלך מהקהל? אחת הסיבות המשמעותיות שרציתי לבוא לעבוד בהפועל ר״ג-גבעתיים זה הקהל והאווירה סביב המועדון. יצא לי לעבוד בעבר במועדונים עם לא מעט קהל וגדלתי בהפועל ירושלים, שידוע כמועדון עם קהל חם ותומך, ואני מרגיש שזה גורם לכל הצוות, גם השחקנים וגם המאמנים לתת יותר ולהיות מחויב יותר. אני באמת מאמין שמועדון ששייך לאוהדים מסמל משהו גדול יותר מקבוצה רגילה ואני מאמין ביכולת של המועדון שלנו לגדול ולהתפתח ביחד עם הקהל המיוחד הזה, קהל שאני יודע שנמצא שם בשביל הקבוצה ותומך ללא סייג גם בימים טובים יותר וגם בימים טובים פחות. אני גם יכול לספר שיצא לי לעבוד עם שרון דרוקר באריס סלוניקי ולחוות קהל יוצא דופן וזה גרם לי להבין עד כמה המחוייבות של הקבוצה אל הקהל ושל הקהל אל הקבוצה יכול להשפיע ולעזור למועדון להצליח.

 

ויצא לך לאמן הרבה בליגות העל, איך ההכרות שלך עם הליגה הלאומית? מה ההבדלים הבולטים לדעתך? ומה היתרון שאתה מביא איתך בנסיון הרב מליגת העל? ישנם הבדלים מבחינת מספר הזרים על המגרש והגודל הפיזי של השחקנים, מה שמביא לסגנון משחק שונה. כמישהו שעוקב אחרי כדורסל וחי אותו 24/7, אני מכיר את הליגה לאומית מקרוב והייתי שלוש שנים עוזר מאמן של העתודה, ככה שיצא לי לעבוד עם חלק משמעותי מהשחקנים שכיום משחקים בליגה הלאומית.

 

היית עוזר מאמן של מספר מאמנים, תוכל לספר מה אתה לוקח מכל אחד? מכל אחד למדתי המון בהתאם לסיטואציה ולחיבור שנוצר. היה לי את המזל לעבוד עם הטובים ביותר.

 

איזה סוג קבוצה נראה השנה בהפועל רמת גן-גבעתיים? אני מאמין בדרך ושיטה וקודם כל נרצה לראות קבוצה מעל הכל ולא אוסף של יחידים ,נרצה להראות שאנחנו קבוצה לוחמת וקשוחה שרצה ועובדת כמכונה אחת.

 

ספר קצת על פילוסופיית המשחק שלך מו שציינתי בהתחלה, אני מאמין גדול בשיתןף פעולה ועבודת צוות, אני מאמין ששחקנים נהנים יותר ומפיקים יותר מעצמם כאשר הם משחקים יחד. אני מאמין גדול בסדר, ארגון וחלוקת תפקידים ברורה על המגרש, ביחד עם היכולת להסתגל ולהתאים את עצמך לשינויים תוך כדי משחק.

 

האם אתה נוטה יותר לבנות קבוצות הגנתיות או התקפיות? סה״כ היום בכדורסל השאיפה של כל מאמן ושל כל קבוצה זה לעשות את שני הדברים בצורה המיטבית, אני מאמין באקטיביות, בצורך ליזום וליצור מצבים, אם זה מבחינת משחק ההתקפה ואם זה מבחינת ההגנה.

 

מי השחקן האולטימיטבי שלך? שחקן שמעבר ליכולת האישית שלו מבין שהוא צריך לשים את האגו שלו בצד בשביל הקבוצה ומבין שהקבוצה היא מעל הכל ושהיא זו שתבליט בסופו של דבר את היכולות שלו ותביא להצלחה גם שלו וגם של הקבוצה.

 

בחלק גדול מהקבוצות בלאומית יש התבססות מוחלטת על צמד הזרים, בוודאי בפן ההתקפי, מה דעתך על כך? זה כמובן מאוד תלוי במרקם הקבוצתי לי אין אג'נדה ספציפית לגבי תרומה ההתקפית של הזרים. הייתי רוצה שהקבוצה השלנו תהיה תלכיד טוב ומחובר של שחקנים. זה המדד המשמעותי בעיני.

 

אימנת בעבר בנבחרות הנוער/עתודה, איך אתה חושב שצעירים צריכים להתפתח ולהתקדם בצורה נכונה? שחקן צעיר צריך דרך, שיטה והדרגתיות. הוא צריך את היכולת להכיל תסכול ולעמוד בלחצים. בנוסף לעבודה האישית שלו, בין אם זה חדר כושר, אימונים אישיים וכדומה, הוא צריך לבנות את עצמו צעד צעד, לחפש לעצמו מקום שיוכל לקבל הזדמנות ומקום שיאמין ביכולות שלו ושיתן לו קרדיט על המגרש. שחקן צעיר צריך ללמוד גם להתמודד עם רגעים פחות טובים ועם טעויות תוך כדי משחק, כל אלו ביחד יכולים לעזור לו להתפתח ולהצליח.

 

והאם אתה מתכוון לקדם צעירים העונה בקבוצה? ובכלל האם נראה השנה קבוצה צעירה יותר? אנחנו ננסה להרכיב את הקבוצה החזקה ביותר בכלים העומדים לרשותנו. בין אם מדובר בשחקנים בעלי ניסיון והיו כאלו בקבוצה ובין עם מדובר בחבר׳ה צעירים מוכשרים. ננסה לקדם את כולם כמה שניתן על מנת שתהיה קבוצה מצליחה.

 

זכית כבר בלא מעט תארים בקריירה כולל גביע ואליפות … תוכל לזכות בתואר גם בהפועל רמת גן-גבעתיים? אני כמובן מאוד מקווה.

 

לסיום – מה צריך לקרות מבחינתך שהקבוצה תצליח? (או במילים אחרות : מה המפתחות להצלחה בעונה?) בסופו של דבר אני חושב שמו שציינתי במהלך הראיון הם הדברים המשמעותיים, דברים שבאים לפני הכדורסל : עבודת צוות, רוח קבוצתית, לכידות, שיתוף פעולה, כל אלו, יחד עם הכדורסל ועם התמיכה של הקהל הם מבחינתי הדברים החשובים ביותר על מנת שתהיה לנו עונה טובה ומהנה.

 
מתן