• Cover
  • Cover2
  • Cover3

  • Small1
  • Small2

ראיון עם היו"ר הנכנס – צחי בן יוסף!

אתמול בצהריים האורדון וחבר צוות השיווק ליעד אלקבץ, הרים טלפון ליו"ר החדש צחי בן יוסף. הם דיברו בניהם על האחריות שבאה עם התפקיד, על יעדי המועדון, כיצד יראה המועדון בהנהלתו (בפעם השנייה) ועל חשיבות גיוס הכספים.

67446097_2361661093919856_2289154110626201600_n

מה העניינים?

בסדר, מתאקלם. חוטף את הבומבות של היום של אחרי, אבל גם מעכל.

כמה ווצאפים קיבלת ביום רביעי בערב אחרי האסיפה, וכמה מהם כבר נוגעים להמשך תפעול המועדון?

בכל רגע נתון יש לי 20 שיחות פתוחות שעוד לא הגעתי אליהם. אנחנו בשלב האחרון של ההכנות לעונה אז הווצאפ והטלפון עמוס כל הזמן. אבל נתרגל, זאת בערך תהיה השגרה החדשה שלי.

כבר חגגת… (קוטע אותי)

לחגוג מה? זה התפקיד הכי קשה. החגיגות זה אחרי הניצחונות. זה שממנים אותך לתפקיד זה קודם לעכל את גודל המשמעות והאחריות, להבין את האתגרים והקשיים שיש לעומק כי המועדון לא נמצא בימי הזוהר שלו כמו שהיו עד לפני 3-4 שנים, היום אנחנו נמצאים במקום אחר לגמרי. אין פה באמת סיבה לחגיגה, זה משהו שלקחתי על עצמי כדי לנסות להציל את הפרויקט שבניתי אותו בידיים שלי ולראות איך אפשר לייצב אותו ולצאת לדרך חדשה. סליחה שאני נשמע כמו פוליטקאי אבל זה בערך האתגר.

בעצם אתה מכיר את התפקיד, כבר היית יושב ראש בעבר. אתה שני רק לחזי ויטקובסקי בכדורגל שחזר לתפקיד היו"ר לאחר כמה שנים… (קוטע אותי)

(צוחק) את ההשוואה לחזי ויטקובסקי אתה יכול להשמיט.

דבר אחד שעשית בפעם השעברה כשהיית בתפקיד הזה והיום אין מצב שתחזור עליו

קצת קשה לי לענות. אם יש משהו שהבנתי עם עצמי זה שבעבר הייתי הרבה יותר מתדלק את המועדון מהכיס האישי שלי. אני הולך להיות אבא בקרוב והיום אני גם נשוי אז אני לא נמצא באותה סיטואציה, אז זה יהיה אתגר לעשות את הדברים מהמקום האחראי ולא מהמקום המתלהב והרגשי. בעבר מה שהניע אותי בעבר זה האהדה לקבוצה וכשאתה מגיע מהמקום הזה אז יש לך "פשן" מסוים מסוים שמביא אותך למקום מדהים. היום ה"פשן" של האהדה נשאר, אבל גם יש "פשן" של להיות אחראי, ואני גם מבין הרבה יותר את המערכת, את איפה היו הפערים שהובילו את המועדון לאיפה שהוא היום, וגם ממקום אחראי על ההחלטות שאני מקבל. המשמעויות של מה זה ללכת למשחק עם קהל שהוא אקטיבי.

מה זה קהל אקטיבי?

זה אומר קהל שרוצה להיות מעורב יותר בעשייה, זה קהל שנוקט יוזמה וגם קהל של אולטרס שגם לו יש את האמרה ביציע ורוצה להראות את כוחו. זה מייצר סביבת עבודה מורכבת שאתה צריך לחבר. שכל אחד צריך להבין את הדברים הטובים שהוא נותן למועדון ולהמשיך לעשות אותם, אבל גם להבין שכשהוא מתעצבן ועושה מעשים אז להבין איך זה פוגע במועדון והורס את הדינמיקה שיש בתוך היציע. בנקודות זה אם ללכלך על חברי הנהלה כשמפסידים, אם זה ללכת מכות או בכלל גילויי אלימות ביציע. זה דברים שפוגעים בנו, מקשים עלי באופן אישי להתמודד ושואב ממני אנרגיות. אני בעד להתמקד בדברים החיובים, אבל להמשיך להתעקש לעשות את הדברים השלילים פעם אחר פעם כשגם אומרים לך שזה שלילי אז זה מקשה להתקדם, וזה מצדיק את הצד השני שאומר שאין לנו זכות קיום כי "אתם אלימים", "קהל קטן", "אין לכם כוח כלכלי", ואנחנו צריכים להוכיח שאנחנו לא כאלה. אנחנו קהילה גדולה וחזקה שיודעת להרים מועדון.

איך אתה מתכוון לטפל במקרי האלימות?

בסוף זה בחירה של אנשים. אני מתכוון לדבר עם אנשים אבל זה בחירה שלהם. אני לא שוטר ולא מחוקק. בסך הכל בחור שאוהב ספורט, שרואה איך אפשר לקחת את המועדון ולעשות ממנו דבר מרגש מאוד, דבר שכיף להיות חלק ממנו, סביבה שאתה בא לתורם לה אבל מקבל פי אלף ממה שנתת, וזה מה שאנחנו יכולים לייצר. אנשים שמחליטים להרוס את זה אז קודם אני לא בטוח מה הסמכויות שלי מולם, כאן המקום של מי שמזדהה עם מה שאני אומר לדבר עם אותם אנשים ולעשות את ההסברה הזאת ולגרום להבין שהאלימות לא מקדמת לשום מקום. קללות, לשבור כסאות וללכת מכות, למרות כל ההבנה שלי מאיפה זה מגיע, זה לא מקדם לשום מקום. צריך לתת לאותם אנשים לפרוק בדרכם, אבל מצד שני שיכבדו את הסביבה ונייצר סביבה שהיא נעימה לכולם. כי אני לבד לא יוכל להילחם בזה ואם מצפים שההנהלה היא זו שתלך ותגיד לאנשים להפסיק עם האלימות אז זו טעות כי ההנהלה לבדה לא יכולה לעשות את זה, בטח לא במהלך משחק כשצריך להיות אחראים על המון דברים ואתה לא תמיד יכול להגיע למקרים בצורה מיידית. גם בפייסבוק שמכפישים ומקללים זה דברים שמקשים. המועדון עושה פעולות כדי לייצר מוניטין טוב. אני מכבד מאוד שאוהדים מביעים את דעתם ברשת על הקבוצה, והם צריכים להראות נוכחות ברשת אבל לפחות להתעסק בלהכפיש ולקטול אחרים.

בוא נדבר על קבוצות אוהדים. אני יודע שאתה מאוד מתחבר לרעיון קבוצות אוהדים ללא קשר אלינו. לפני שנתיים גם היית בכנס באירלנד בנושא מטעם ארגון "היציע". מה אתה חושב שהמודל הנכון אצלו כאשר אין לנו קהל של אלפים שמגיע בכל משחק?

הרעיון של קבוצת אוהדים הוא פתרון בלתי נמנע בשבילי בספורט הישראלי כשאני משווה אותו לדברים שקורים באירופה. כשהלכתי לאירופה לראות מה קורה בקבוצות שהצליחו לעשות את זה אז אתה רואה שקודם כל ובראש ובראשונה יש קהילה מעורבת עם זהות. גם אצלם יש שתי קבוצות באותה העיר אבל יש מקום לכולם. הניסיון בישראל למחוק את הזהות זה דבר שפוגע לדעתי בהצלחה של מועדון. עד שזה לא ירד מהפרק זה לא יצליח. אם הספורט הישראלי ימשיך להסתכל רק על ההפסד והניצחון אז הוא ימשיך להיכשל כי זה מקדש הערך של הניצחון ושם אותו מעל הכל. בשבילי הניצחון הוא לא מעל הכל, האנשים הם מעכל הכל. והאנשים הם אלה שמייצרים את הניצחון, אז אם זו המשוואה, בואו קודם נשקיע באנשים ובזהות, לעשות ספורט שכיף להיות בו גם אם מפסידים. איך מונעים את זה? אז כמו כל דבר – לומדים תוך כדי הדרך. אני למדתי זה שהמועדון מתקיים קודם כל בזכת האנשים שמתפעלים אותו, ויש לנו צוות של מתנדבים שמתעסקים ביום יום שלהם במועדון בכל מיני צדדים. אם זה בנושא התפעול ואם זה בתוך היציע כשיש התחממות בין הקהלים אז לדעת להרגיע את האווירה. כמובן צריך גם גב כלכלי. לעשות הדברים האלה כשאין את הכסף להניע את הדברים זה קשה מאוד על גבול הבלתי אפשרי, אבל זה שאין לך הכי הרבה כסף זה לא מוכיח כלום. גם זה שלא תהיה בהצלחה מקצועית כל הזמן זה לא אומר שאתה נכשל בעיני. אני חושב שאפשר לחיות בהתאם למידות שאתה יכול לייצר ברמה הכלכלית, להוסיף לזה ערך מוסף של הקהל ויצרת משהו שגם לאנשים עם תקציב זהה לשלך אין אותו. ככה גם התקדמנו עד עכשיו מליגה ב'. אף פעם לא היה לנו הרבה יותר כסף בייחס למועדונים אחרים בליגה שגרם לנו לעלות ליגות. אם זה משהו שנעלם אז אנחנו צריכים לחזור אליו בשיתוף העיריות, כאשר הם יכירו בתרומה הקהילתית שלנו ושיעבדו ביחד איתנו בשיתוף פעולה. אם מצפים משחקנים לבוא ולתת מעצמם, אז האוהדים צריכים לשמש דוגמא ואז השחקנים לא יכולים להישאר אדישים בשום מצב. זה המפתח להצלחה ואני אופטימי.

אתה מדבר הרבה על האוהדים, ואין ספק שהם מאמינים בך. ביום רביעי היה נראה שגם אם היה מיליון חברי עמותה שמצביעים, עדיין היית נבחר פה אחד. לא מלחיץ שיש לך רק מה להפסיד מולם?

תשמע, אתה יכול להסתכל על הצד השלילי, אבל לי זה מחמיא מאוד. אני בחור צעיר יחסית ואני לא מגיע עם גב כלכלי. אז זה אומר שאנשים האמינו באדם שבי, ולא כי יש לי כיס עמוק או שיש לי קשרים עם בעלי ממון, אז זה מחזק מאוד וזה ישאר איתי לכל הדרך. הדרך הזאת תהיה מלאה בהפסדים וצקצקנים שיגידו שטעינו. כל אותם אנשים שהרימו את היד – תודה על האמון ושאתם סומכים עלי, ואני סומך גם עליהם והייתי מצביע גם להם אם הם היו שם במקומי כי כבר עשיתי איתם דרך ואני מאמין בהם (עם חלקם עוד מיציעי הכדורגל). בסופו של דבר חובת ההוכחה היא עלי, אבל היא גם על כולנו. אני מקווה שנבין את זה גם ברגעים קשים כשהקבוצה תהיה במקומות פחות שמחים. אנחנו חיים מעונה לעונה אבל צריכים גם להסתכל בטווח של כמה שנים קדימה ואיפה אנחנו רוצים לראות את עצמנו, ואם בעוד כמה שנים נצליח להגיע לליגת העל, אז לא יקרה כלום אם בשנתיים-שלוש הקרובות אנחנו לא נשחק בלאומית. אגב, שיהיה ברור – אני בעד ניצחון תמיד כמובן. לא משנה איזה סגל יגיע הוא ידע שאנחנו תמיד רוצים להגיע הכי רחוק שיש. אבל צריך להבין שכדי להיות מקום ראשון אני לא אתחייב על דברים שאין לי. אני לא חושש גם להגיד שאני אשקיע ביציע מלא או בערכים שאני מדבר עליהם, וזה חלק בלתי נפרד מהיעדים של המועדון.

במהלך האסיפה אנשים דיברו על יכולת הדיבור הגבוהה שלך, ואני אומר את זה כמחמאה. במה אתה עובד בחיי היום יום, ולמה אתה לא מתעסק במשהו שקשור לתחום?

תודה, זה מחמיא לי לשמוע. החיים שלי שונים לגמרי ב180 מעלות מההתעסקות בכדורסל ומהפועל רמת גן. לצערי אני בתחום הזה אין פרנסה. הדרייב שלי זה האהדה ורגש, ואמונה שאפשר לספורט אחר בקהילה שאליה אני שייך. אני עובד כלכלן בתחום של אשראי עסקי, בחברת "מקס" מבית "לאומי כארד", מקצוע אחר לגמרי. הייתי מנהל תפעול בהעברת כספים בין לאומית. הייתי שותף בהקמה של חברה שגייסה הון בתחום של אשראי עסקי. יש לי רקע עסקי בעולם הבנקאות והאשראי לעסקים. ככה יצא אבל הלוואי הייתי יכול להתפרנס מהפועל רמת גן גבעתיים, אבל זה לא דבר שקיים.

נחזור לדבר על המועדון. אמנם הייתה לך הפוגה קצרה מתפקיד היו"ר, אבל בהנהלה המשכת להיות כל השנים. זה אומר שאנחנו נראה הנהלה שבגדול ממשיכה את מה שהיה עד עכשיו?

אני אדייק אותך. יש דירקטוריון לעמותה שמנה 9 אנשים, אבל בפועל הייתה שלישייה שניהלה בעיקר. יש אנשים שמובלים והם מקבלים את ההחלטה ביום יום, ויש דירקטוריון שהוא עוטף את ההנהלה והוא יכול לאשר תקציבים, להביע את דעתו אבל בפועל לא הייתי חלק מההנהלה בשנים האחרונות. הייתי חלק בלתי נפרד מהדירקטוריון וגם עזרתי לבנות אותו, חלק מהאנשים שהגיעו אליו זה היה לאחר שיחה איתי והצעתי להם את מקומם. אחרי העונה הראשונה בלאומית לקחתי צעד אחורה כדי לאפשר לאחרים לנהל את המועדון וגם כדי לנקות קצת את הראש ולהתרכז בחיים הפרטיים שלי.

אתה מגיע רעב?

אני מגיע רעב. אני מגיע מודאג, מפוקח. יש לי דרייב שמניע אותי לעשות את הצעד הזה, למרות שאני יודע והוא קשה שמלווה עם אחריות שהיא קשה בחיים שאומרת שאתה צריך לוותר על דברים שחשובים לך, וזה בעיקר על חיי שלווה ובמקום להיות עם המשפחה אתה צריך להיות עכשיו ברגעי משבר קשים ולהתמודד עם לחצים כספים, ועדיין יש לי את הדרייב הזה לעשות. מה שראו אותי ביום רביעי משדר כלפי חוץ, זה מה שבוער בי ומניע אותי, וזה התחלה טובה.

דבר אחד ספציפי שאתה מתחייב להוציא לפועל, ובנוסף משהו שתרצה לשמור עליו מהכהונה של נמרוד כהן.

קודם כל לגבי נמרוד הוא היה יו"ר טוב ובתקופתו יש לנו המון הצלחות ועליות ליגה, קיבלנו חוזה משותף עם עיריית רמת גן וגבעתיים שהוא היה חסר תקדים לאותה נקודת זמן וזה מה שעזר לנו לעשות קפיצה. הרבה מהצלחות המקצועיות בתקופה של נמרוד זה בזכות הבגרות שהוא הביא בפן המקצועי. הוא ווינר ובחור חזק. הרבה מאוד מהרגעים השמחים בשנים האחרונות הם בזכותו. אני רוצה לשמר את הערך הווינרי גם כשאין תקציב גבוה. גם בתקופה של נמרוד התקציב לא תמיד היה הכי יקר שיש בליגה. צריך לשמר בהחלט את אווירה המשפחתית הזאת אצל מקבלי השכר שחווים את האווירה. מבחנת דברים שאני אביא, אז אוהדים יהיו שותפים יותר לעשייה וזה חייב לקרות במועדון. אוהדים שרוצים להיות מעורבים יקבלו יותר אחריות וניתן להם להיחשף גם לצד של שחקנים ולעטוף את הסביבה שלהם. אוהדים יהיו מודעים יותר למשמעויות של ניהול קבוצה ולקשיים שיש ביום יום, ואני מקווה שהם גם יתנו את הכתף, שאגב זה לא משהו רציני כי בסופו של דבר יש מערכת קיימת. המטרה לפזר תחומי אריות קטנים לאוהדים שרוצים ויכולים לתת מעצמם, לייצר מערכת שיודעת לעבוד אחד עם השנייה. מקודם הזכרת את הכנס שהשתתפתי באירלנד, אז כשאני סיפרתי על איך הדברים מתנהלים אצלנו, אז הרגשתי שגם הרבה לומדים מאיתנו. הקשיים הם אותם קשיים, כמו מול העיריות והמשטרה, יציע של צקצקנים.

יגיל, נמרוד, חן ועופר עוזבים את הנהלת המועדון, ושלושתם אנשי כדורסל והיו אחראים עליו אצלנו. אתה אומנם רואה אותנו כבר 8 שנים, ואפילו ניהלת משחק אחד… (קוטע אותי)

ניהלתי בהצלחה יש להגיד (צחי אימן וניצח משחק בליגה ב').

אבל אתה לא איש כדורסל מעבר לזה. מי יהיה אחראי בהנהלה על הצד המקצועי העונה ויקבל את ההחלטות?

8 שנים אני סופג דברים שפחות ידעתי. אני לא מגיע מ"הפרקט", אבל למדתי אותו. אבל למדתי כמו כל מי שהיה במערכת איך מתמודדים מול שחקנים ומאמן. יש לי ניסיון עם זה מליגה ב' ועד ליגה לאומית בלנהל מועדון ברמה מקצועית ולמשל לחוות משברים מול שחקנים. אז זה לא נכון להגיד שאין לי את זה, וחוץ מזה אני לא לבד בתמונה, יש אנשי הנהלה כמו דור רוזנברג שגם חי את הליגה ומכיר שחקנים, יש לנו את עמוס פרישמן שהוא חבר בוועדה המקצועית של המועדון ושל איגוד הכדורסל כשבעברו גם היה שחקן נבחרת ישראל ואמן קבוצה והניסיון שלו מדבר בעד עצמו. אנחנו כבר דיברנו עם שחקנים שהיו במועדון ואולי ירצו לתת מעטפת ולתמוך גם במאמן שיגיע, זה חלק מהבנייה מחדש שאנחנו עוברים מחדש. כבר לפני יותר מחודש התחלנו להיפגש עם אנשים כאלה ואחרים כדי לראות מי יכול לעזור, והיציע ישמע על הדברים האלה ברגע שיסגרו.

אנחנו מדברים כמה שעות אחרי הודעת העזיבה של מתן חרוש את עמדת המאמן. מתי ימונה המאמן החדש? אנחנו בעיכוב גדול.

בשבוע הבא אנחנו נפרסם מאמן. לגבי מתן, עוד דמות שקידמה את המועדון מאוד בשלוש עונות האחרונות וידע להישאר גם ברגעים קשים ולהציל את המועדון. ישבתי עם מתן לפגישה ארוכה ולא חושב שהיה לי מספיק מילים כדי להביע את הערכה שלי כלפיו על העשייה שלו בשנים האחרונות. למדנו המון מקצועיות ממנו והביא אותנו לפסגות שלא חשבנו. אמרתי גם למתן שהיינו צריכים להיות איתו בליגת העל.

אני זוכר אותך בליגה ב' מפנטז על ליגת על. אז אם עכשיו אנחנו כבר בליגה לאומית ועם קהל אוהדים נאמן, מה הפינטוז שלך עכשיו?

(צוחק) אני עברתי לפנטז על היורוליג כבר. נראה לי שזה זמן להיות מציאותי. זה לא הגיוני לדבר על פנטזיות אחרי שאנו מבינים במה מדובר. זה לא צחוק ויש בזה אחריות וגם קושי, כי יש לנו יריבות שגם טובות במה שהן עושות. כרגע זה בעיקר זמן לחזור ולהתאהב מחדש ולהחזיר את הדברים שכל אחד מרגיש שקצת נעלמו וברגע שנחזיר את זה נוכל לחזור ולפנטז. פתאום נהיינו קבוצת ליגת לאומית לגיטמית שמגיעה לחצי גמר פלייאוף ורבע גמר גביע המדינה. כבר נגענו בכל מה שיש בקבוצת ליגת העל. בתוך המבנה הארגוני שלנו אנחנו נתקענו. היינו צריכים להבין כמה אנחנו רוצים את ליגת העל, ולקיים מועדון שבו האוהדים מעורבים ולוקחים בו חלק פעיל, ועכשיו מאני טיים – להביע אמון בדרך ולקנות חברי עמותה ולדאוג להביא אוהדים שיושבים על הגדר שיעשו את הצעד. ועל הדרך לעשות שיתוף פעולה עם עיריות ולהסביר להם למה מה שאנחנו עושים חשוב לעיר, להמשיך לשבת עם נותני חסות וספונסרים ולגייס אותם. זו עבודת נמלים קשה, אבל תראה לי משהו גדול אחר שאתה עושה והוא נראה אחרת.

דברנו על מציאות, אז נכון לרגע זה (שישי בצהריים) גויסו מעל 40,000 ₪ וזה הישג חסר תקדים עבורנו בנקודת הזמן הזאת. מה יחשב מבחינתך הצלחה מבחינת גיוס כסף מאוהדים?

במצב הנוכחי 150,000 זה היעד התחתון, ואני חושב שבקלות אפשר לגייס גם 200,000 ₪ וזה פשוט לעשות סוויץ' בראש. האוהדים צריכים להבין שאין לנו יותר מדי זמן. אנחנו מחתימים כבר מאמן ושחקנים, וזה נטו על בסיס מה שיש – אם יש לי אותו אז אני יכול להתחייב ואם לא אז לא. אתם רוצים? אתם מאמינים? אתם מוכנים להאמין? אז תמשיכו לגייס בקצב הזה שגייסנו עד עכשיו ואתם תראו איך הקערה מתהפכת ב180 מעלות על פיה. הקבוצות שאנחנו נתמודד איתם הם בסה"כ בפערים של 150-200 אלף ₪. זה מחבר אותי לשיח הערוני של ה200,000 ₪ שלא קיבלנו והכניסו אותנו לסחרור. בסופו של דבר 200,000 ₪ מהיציע משנים באופן קיצוני את המצב של המועדון ומכניסים אותו חזק מאוד לתמונה, ופותחים את האופציה לעוד שחקן כמו גבוה זר בצבע "ביג מן" שאוהדים מחפשים אותו הרבה זמן.

לא הצלחתי לעשות רשימה, אבל מילאת הרבה תפקידים בהפועל רמת גן גבעתיים, מאוהד, דרך חבר הנהלה, קופאי, כרוז וכו'. התפקיד שתמיד מעלה חיוך כשאתה נזכר בו?

הכי כיף להיות אוהד בקל! אני נהניתי להיות אוהד על התוף, לשיר, לחבר שירים שאחרי זה מתגנן ובשיא גם משדרים אותו בטלוויזיה, זו גאווה גדולה בשבילי. נהניתי לעשות גם את הדברים האחרים, אפילו להיות קופאי כשאתה פתאום רואה אנשים מצד שלא זכית לראות אותו ולראות ספורט מנקודת מבט ושלא ידעת שככה זה מתנהל וחווה את הקשיים הקטנים ומה לפעמים חסר כדי שזה יראה טוב יותר. אם אני רואה תקלה שמונעת ממשהו להראות טוב יותר, אז יאללה בוא נעשה אותו כדי שזה יהיה טוב יותר.

המשחק האחרון של העונה, הבאזר לסיום המשחק, תדמיין את עצמך איפה אתה בתוך האולם.

על הידיים של האוהדים! לא אכפת לי באיזה סיטואציה ספורטיבית, אבל זה יהיה על הידיים של האוהדים, תמונת ניצחון לגמרי.

צחי תודה רבה, שיהיה לך הרבה בהצלחה!