• Cover
  • Cover2
  • Cover3

  • Small1
  • Small2

"לא רק רשת" – ראיון עם שימי ריגר

מאת: עידו אופן

 

שימי ריגר מאמן עבר בהפועל ר"ג-גבעתיים ואוהד הקבוצה עד היום פגש אותנו לשוחח על הספר החדש שהוציא, על האימפריה בעבר והווה וכדורסל באופן כללי.  

שימי, ספר לנו קצת על הספר החדש שהוצאת, "לא רק רשת". הספר "לא רק רשת" זה סיפור החיים שלי מאז שנולדתי בניו יורק דרך העלייה ארצה בגיל 21 והחיים שלי בארץ מ1967 עד עכשיו. לאורך השנים נולדו לי 3 ילדים אותם גידלתי לבד ואפשר לומר שהחיים שלי דיי מעניינים מהרבה בחינות ודברים שקרו לי בחיים. אני בא מרקע דתי אבל אני לא בדיוק דתי אני כן מאמין באלוהים והולך לבית כנסת, ולמרות זאת עשיתי הרבה שטויות בחיים. זה לא ספר על כדורסל, זה ספר על החיים שלי וזה הרבה יותר חשוב.

 

אימנת את הקבוצה בשנים 1983-1984, מה אתה זוכר מאותה תקופה? כשהגעתי להפועל ר"ג לקבוצה לא היה הרבה כסף, לא הייתה לי ברירה והייתי צריך להחליף מספר שחקנים ולהביא אחרים במקומם, הייתה קצת התקוממות נגד זה אבל אם הרבה מאמנים כמו אריה מליניאק, צביקה שרף וטובים ואחרים אימנו את הקבוצה אולי לא שימי ריגר אשם. למרות כל הקשיים עשינו עונה טובה עם עליות וירידות ובסופו של דבר ניצחנו את מכבי בחצי גמר הגביע עם הצגה של יוסי קאשי אבל כרגיל בעטנו בדלי בגמר מול הפועל ת"א שהייתה אז הרבה פחות טובה מאיתנו.

 

מה הוביל לקריסה של הקבוצה באותן שנים? לקבוצה לא היה הרבה כסף ומאז שלקחו את הקבוצה מהידיים של מיכה חריש ואריה גבעוני הקבוצה כבר לא שילמה לכולם בזמן והפכה להיות הפועל ר"ג שחייבת לכולם כסף.

 

יש איזה משחק מהימים בהפועל ר"ג שאתה זוכר במיוחד? אני זוכר שבחצי גמר הפלייאוף נגד הפועל ת"א הפסדנו את המשחק הראשון בבית ואז נסענו לאוסישקין וניצחנו אותם בקלות ואז גם ניצחנו את המשחק השלישי. באותה עונה בגמר מול מכבי שלכטר קיבל מרפק לפרצוף מאולסי פרי וכרגיל זיכו את אולסי ואמרו לי ששלכטר הכניס את הפרצוף שלו למרפק של אולסי.

 

ומה המשחק הכי זכור לך כמאמן? בעונת 1974-5 העלתי את הפועל שער הנגב מליגה שלישית לליגה שניה, זה המשחק הכי גדול בקריירה שלי, הסיפוק הכי גדול.

 

המשכת עם הכדורסל כל החיים וגם היום, מה דעתך על הכדורסל היום לעומת זה של פעם? זה לא דומה. אז היה זר אחד ועבר לשניים, אבל היום לא נותנים לישראלים לשחק ולא משלבים צעירים מכבי השתלטו על כל הסיפור, הם רוצים 6,7,8 זרים, עושים מה שהם רוצים.

 

קצת על הפרויקט של הפועל ר"ג-גבעתיים, מה דעתך על הקבוצה שהוקמה מחדש? פרויקט נהדר, אבל הבעיה הכי גדולה שלו זה שאין מספיק כסף, אם היה מספיק כסף היו צריכים להביא מנהל מקצועי בכיר שינהל את הקבוצה אבל כל עוד יש בעיות תקציב אז זה לא אפשרי.

 

את מתן חרוש אתה מכיר? כן מאמן מצוין. זו לא החתמה טובה זו החתמה מצוינת!

 

יש לך איזה טיפ כמאמן עבר למאמן הווה בקבוצה? שישים פקקים באוזניים ויעשה מה שהוא יודע.

 

מה הפועל ר"ג-גבעתיים צריכה לעשות בשביל לחזור לימיה הגדולים? הפועל ר"ג-גבעתיים צריכה למצוא ספונסר של כמה מליוני שקלים, אפילו שקשה למצוא ספונסר בימינו זו צריכה להיות המטרה הכי גדולה. חשוב גם שעיריית רמת גן תתרום יותר לקבוצה.

 

נראה אותך השנה ביציע? כן, אני יכול להגיע, צריך שחברים שלי יסחבו אותי ואני אבוא.

 

אתה בוודאי זוכר את הטקס שקיימה הקבוצה לשחקני עבר לפני 3 שנים, מה החשיבות של חיבור בין אגדות העבר לקבוצה? אני חושב שזה דבר מאוד חשוב, הבעיה הכי גדולה במדינה היא שאנשים שוכחים את מה שהיה ורק חושבים על מחר. אני חושב שחשוב לקרב שחקני עבר לקבוצה שיעזרו ויקדמו את הקבוצה ושירגישו חלק מהמועדון. זה ההבדל בין הפועל ר"ג-גבעתיים לקבוצות אחרות, זו משפחה אחת גדולה.

 

טקס ההוקרה לשחקני העבר של הפועל ר"ג-גבעתיים:

 

שאלה אחרונה לסיום, 49 שנים אתה בארץ, איך זה שהמבטא האמריקאי נשאר? אין לי מבטא אמריקאי, לך יש מבטא ישראלי.

 

את הספר "לא רק רשת" ניתן לקנות ישירות מהאתר: לחץ לרכישה

 
שימי