• Cover
  • Cover2
  • Cover3

  • Small1
  • Small2

יועד בית יוסף – הראיון המלא

מאת: עומר כהן

יועד בית יוסף חזר העונה הביתה. אחרי סיבוב בליגת העל שהסתיים בעונה בה ראה בעיקר את הספסל של הפועל חולון הוא מגיע להוכיח לכולם כולל לעצמו מה הוא שווה. לפני שהגיע לליגת העל נחשב בית יוסף לאחד הכוכבים הגדולים של הליגה הלאומית, כשבעונתו האחרונה בליגה זכה בתואר ה-MVP. יועד עבר בנבחרות ישראל, אך תמיד שמע שהוא קטן מידי כדי להיות שחקן כדורסל וכל שבוע הוא מוכיח אחרת.

חזרת לקבוצת נעורייך אחרי 10 שנים איך התחושה לחזור ולהנהיג את הקבוצה?

במפשט אחד: אין כמו הבית. זה פשוט כיף והבית מנצח עבורי הכל. אני מאמין מקווה שתהיה לנו עונה גדולה.

נראה שבעונתך השנייה בליגת העל במדי ברק נתניה התחלת להתאקלם בליגת העל, מה גרם לשידוך הלא מוצלח עם חולון?

קודם היה לי טוב בנתניה , בחצי השני של העונה היה שם מאמן שמכיר אותי עוד מהימים ששיחקתי בגבעתיים, יניב בורגר. הוא נתן לי לשחק. אני שחקן שיכול להיות טוב רק אם הוא מקבל דקות משמעותיות. לצערי, בסוף אותה עונה צביקה ליבר החליט להתמודד במסגרת הבחירות באיגוד הכדורסל והוא החליט לפרק את הקבוצה והקבוצה ירדה לליגה הלאומית. לא הייתי בשל לרדת לליגה הלאומית, ככה שמצאתי את עצמי בחודש אוגוסט בלי קבוצה.באה הצעה מחולון וסיטואציה שם לא הייתה לטובתי. כשאני לא במגרש אני לא יכול לתרום.

עד כמה היה חשוב לך שדווקא המשחק הראשון של העונה היה נגד הפועל חולון, ושנתת הצגה כזו נגד קבוצתך לשעבר?

זה היה משחק חשוב לי באופן אישי. היה חשוב לי להוכיח לעצמי שאני שחקן ברמת ליגת העל. למרות ששיחקתי בליגת העל, בחולון לא קיבלתי הזדמנות להוכיח את עצמי. המשחק הזה היה מאוד חשוב עבורי.

מתי הבנת שמתפתח באותו ערב משהו מיוחד?

האמת, אחרי המשחק אמרו לי שקלעתי 19 נקודות ברבע הרביעי, אבל אני הרגשתי שקלעתי 6 נקודות. רק אחרי המשחק הבנתי שהיה משהו מיוחד באותו ערב.

כאחד שהיה בליגת העל בשנים האחרונות עד כמה הזרים והמתאזרחים פוגעים במעמד של השחקן הישראלי?

ללא ספק זה מאוד פוגע בשחקן הישראלי. לפי דעתי לא צריכים להיות בליגת העל יותר משלושה זרים בכל קבוצה. עכשיו יש בעיה חדשה של מתאזרחים. משום מה מאמנים מעדיפים לתת הזדמנויות למתאזרים שהם לא מכירים, במקום לתת אותן לישראלים טובים שנמצאים בליגה הלאומית או בספסל של קבוצות ליגת העל. הכדורסל שלנו מפספס המון שחקנים טובים.

אחרי 3 עונות שהיית בליגת העל מה אתה יכול להגיד שהשתנה בליגה הלאומית בזמן הזה?

אני חושב שרמת הישראלים עלתה. יש שחקנים צעירים מעולים בליגה, שלא היו בה בשנים קודמות. הישראלים יותר שולטים בליגה, בניגוד לעבר שזו הייתה ליגה של זרים. היום קבוצה שאין בה ישראלים טובים ומובילים תצליח הרבה פחות.

נראה היה שהקבוצה עלתה השבוע גם כדי לכפר על מה שהיה במשחק החוץ נגד יבנה, מה למדתם מהמשחק הזה?

זה היה הפסד מאוד מעצבן, ומבאס לפתוח ככה עונה. אבל עדיף שזה יקרה מוקדם ולא בפלייאוף. כשהיה 20 הפרש נגד הוד השרון ידענו לשמור על ההפרש. ידענו להיות פיקחים וללמוד מהטעויות של עצמנו.

אחרי טורניר הכנה, משחק גביע ושני משחקי ליגה איך אתה רואה הקבוצה שנבנתה ולאן היא יכולה להגיע העונה?

אני חושב שנבנתה פה קבוצה מעולה. יש פה שחקנים שעברו משהו בכדורסל, שחקנים עם ניסיון בליגה השנייה וזרים מעולים. אני חושב שאנחנו יוצרים ביחד שילוב מעולה והולכת להיות לנו עונה מצוינת.

איך התחושה לחזור ולשתף פעולה עם תומר אטלס, אחרי שבפעם הקודמת הגעתם לגמר הפלייאוף עם באר יעקב?

היה לנו פספוס גדול, ברגע שהגענו לגמר אני שואף להיות אלוף. אני לא מסתפק בעצם ההגעה לגמר. אני מקווה שאני ותומר נצליח לשחזר את מה שפספסנו בבאר יעקב.

ספר לנו על הקשר שלך עם ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק?

רני גידל אותי, אנחנו מכירים כבר 17 שנים. הוא אימן אותי כשהייתי ילד, הוא קידם אותי והמשיך לבוא למשחקים שלי בליגה הלאומית. רני עזר לי המון לאורך השנים והוא ממשיך לעזור לי גם היום.

אתה שחקן נבחרת ישראל 3X3, עד כמה המשחק הזה תרם לך בכדורסל 5X5?

הנבחרת תרמה לי בכל הקשור לניסיון. בנוסף, היא עזרה לי ללמוד להתמודד עם אגרסיביות. שומרים יותר אגרסיבי והשחקנים יותר גדולים וחזקים ממני. וללמוד לקבל שלא ישרקו לי על הכל, כי ב-3X3 לא שורקים אף שריקה.

מה הערך המוסף שמביא איתו הקהל בליגה שצפויה להיות מאוד צפופה?

זה הבונוס העיקרי בקבוצה הזו. כיף לנו כשחקנים לבוא ולתת הכל בשביל הקהל. כשיש קהל כזה אתה רץ יותר מהר, קופץ יותר גבוה ומזנק על כל כדור. הקהל הוא באמת השחקן השישי שלנו.

בית יוסף